Folia PCV - istota, zastosowanie, funkcje

Dzięki dobrej właściwości do termoformowania spotkamy ją jako opakowanie. Opakowania mają zadania tzw. funkcjonalne a także dekoracyjne. Do funkcjonalnych należą np. opakowanie narzędzi, gdzie formowana folia PCV ma służyć i trzymać narzędzie w miejscu, skąd wyjmuje się je i składa z powrotem. Do tego celu można wykorzystać folie PCV z surowców wtórnych, czyli z recyklingu, a także tzw. domieszaniem do surowców oryginalnych w różnych proporcjach. Jest to tańsze rozwiązanie i taka folia PCV spełnia takie same funkcje, jak ta dużo droższa folia PCV wyprodukowana tylko z pierwotnych materiałów.
Jeśli chodzi o wersję dekoracyjną folii PCV – tutaj zasada „estetyka przede wszystkim” jest najważniejsza. Drogie perfumy, markowe zegarki, smartfony w opakowaniach fabrycznych maja sugerować jakość nawet swoim opakowaniem; w naszym przypadku jest to termoformowana folii PCV.
Pracując w biurze do dzisiaj zużywamy papier do drukowania, czy nawet wizytówki. Dokumenty składamy w teczki, a te teczki do skoroszytów – bardzo często wykonanych własnie z folii PCV.
Przednia strona skoroszytu jest często przezroczysta czyli transparentna. Transparentność zależy w główniej mierze od jakości folii PCV. Majac odpowiedni park maszynowy możemy uzyskać bardzo wysoką transparentność wykorzystując pierwotne materiały do produkcji folii PCV. Niemiec na to mówi „glasklar” – czyli jak szybą/szkłem.
Mniej transparentną folie PCV nazywamy mleczno-transparentna. Taką folię PCV możemy wyprodukować na prostszych liniach produkcyjnych, wykorzystując surowce wtórne. Tutaj ewentualne wtrącenia sa akceptowane.
Chcąc uzyskać mniejszą transparentność i jednocześnie mieć folie PCV z 1-ej klasy mamy także inną możliwość. Chodzi o moletowanie folii PCV. Moletowanie jest to naniesienie pewnej struktury na naszą folię. Najczęściej jest to tzw. piaskowa struktura. Podczas nakładania takiej folii na dany przedmiot jest ona transparentna, ale jeśli między moletowaną folią PCV i przedmiotem jest luz folia staje się nieprzezroczysta. Mamy możliwość wyprodukowania folii PCV tylko jedną stroną moletownej, a także z moletem na obu stronach.