O kolorystyce folii PCV

Wcześniej wspominaliśmy o „kolorze” transparentnym. Przyjrzyjmy się bliżej całej kolorystyce folii PCV. Praktycznie każdy kolor jest do wykonania, dlatego i producenci folii PCV, i klienci lubią określić kolor według wzornika kolorów RAL. Tutaj każdy odcień, kolor ma swój kod. Składając zamówienie z wykorzystaniem kodu RAL możemy być pewni, że dostaniemy oczekiwany kolor.

Inna możliwość to podanie koloru określając go nawiązaniem do przedmiotów, które wszyscy znamy. Np. folia PCV strażacka czerwona jest wykorzystywana do produkcji okienek do kalendarzy.

Kolor folii uzyskamy dzięki odpowiedniej mieszance pigmentów. Recepturę poda nam producent pigmentów. Należy to traktować jako dobry punkt wyjścia i przez wiele prób produkcyjnych dopasować do naszych oczekiwań mieszankę surowców. Kolor folii PCV praktycznie nie ma wpływu na właściwości folii – np. termoformowanie.

Ilość odcieni danego koloru folii PCV jest nieskończona. W ostatnich latach producenci sztucznych choinek z folii PCV próbują naśladować naturę, np. kolorystę sosny, świerków itp. Kolor ciemno-zielony mamy już w tysiąc warjacji, z odcieniem m.in. brązowym, srebrnym lub szarym; powierzchnią matową lub błyszczącą.

Wyzwanie przy uzyskaniu właściwego koloru dla folii PCV stwarza fakt, że jeśli zgnieciemy folię PCV, to przy zagięciu staje się ona biała. To żaden problem przy białej folii PCV, ale wygląda źle przy kolorach ciemnych. Ten problem można rozwiązać poprzez odpowiednie „nasycenie” kolorem folii PCV.